Jak wybrać sprzęt do dogtrekkingu?

Dogtrekking to sport, który nie wymaga wielkich nakładów finansowych, specjalistycznego sprzętu czy wiedzy. Osobom początkującym wystarczy smycz i podstawowe buty do biegania. Jeśli jednak chcemy zająć się tym poważniej i zacząć odnosić sukcesy podczas zawodów dogtrekkingowych, warto sięgnąć po rozwiązania bardziej profesjonalne.

Pierwsze wyposażenie do aktywności z psami powstawało z myślą o psich zaprzęgach. Jako ludzkość posiadamy więc lata doświadczenia w tworzeniu akcesoriów stosowanych podczas psich sportów i możemy z nich czerpać. Po jakie wyposażenie warto sięgnąć?

Pas maszerski, czyli biodrowy

Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe, szczególnie dla nas. Zastosowanie takiego pasa odciąża nasz kręgosłup oraz pozwala na swobodne poruszanie rękami, dzięki czemu możemy biec/maszerować, a jednocześnie czytać mapę lub zajmować się innymi czynnościami. Warto jednak pamiętać o poprawnym założeniu pasa, zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż w przeciwnym razie może bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Szelki

Wybierając model szelek warto zwrócić uwagę, aby były one lekkie i odpowiednio dopasowane. Istnieją różnice między szelkami spacerowymi a zaprzęgowymi, a w przypadku intensywnych treningów i uczestnictwa w zawodach warto zdecydować się na te drugie. Mają one inną bowiem inną budowę i wykonane są z innych materiałów. Dzięki temu nie uciskają zbytnio zwierzęcia i nie powodują dyskomfortu.

Linka amortyzująca

Jest to gadżet bardzo przydatny, zarówno dla psa, jak i jego właściciela. Czasem niełatwo jest skoordynować nasze tempo i sposób poruszania się do naszego zwierzaka, co może powodować niepotrzebne szarpnięcia z obu stron. Utrudnia to bieg, a w niektórych przypadkach może być nawet niebezpieczne lub obciążające dla kręgosłupa. Linka amortyzująca znacznie niweluje wszelkie szarpnięcia, ułatwiając tym samym poruszanie się.

Buty dla psa

Elementem nieobowiązkowym, ale często przydatnym i pomocnym jest ochrona łap. Podczas wędrówek po zróżnicowanym, często ostrym podłożu psy są szczególnie narażone na zranienia i urazy. Aby im zapobiec, warto zaopatrzyć się w specjalne psie buty, które działają jak ochraniacze, ale mimo to nie ograniczają ruchów. Jeśli nasz pies nie jest przyzwyczajony do noszenia czegokolwiek na łapach, dobrze jest wcześniej go do nich przyzwyczaić. Rozwiązaniem na początek przygody z dogtrekkingiem mogą być specjalne maści do stosowania przed i po wędrówkach, które mają działanie ochronne a także łagodzące.

Plecak dla psa

Ten element jest zupełnie nieobowiązkowy, jednak czasami może być przydatny. Mowa o specjalnym plecaku dla psa, dzięki któremu możemy trochę odciążyć nasz pakunek. Ponadto, trenowanie z plecakiem tego typu zwiększa stopień trudności, wzmacniając kondycję zwierzaka. Należy jednak pamiętać, że obciążenie takie nie może być zbyt duże - nie powinno przekraczać ⅓ wagi zwierzęcia.

To, które elementy psiego wyposażenia są nam potrzebne, oceniamy indywidualnie. W miarę rozwoju pasji oraz zdobywania doświadczenia możemy decydować się na coraz bardziej zaawansowane i profesjonalne rozwiązania. Najważniejsza jest jednak dobra zabawa i czas spędzony z naszym psim przyjacielem.

Polecamy również zapoznanie się z testami sprzętu do dogtrekkingu.