Zawody

Zawody dogtrekkingowe to świetna okazja, aby przetestować swoje umiejętności oraz kondycję, a także poznać innych miłośników zwierząt. Zapraszamy więc do udziału w zawodach i akcjach Pomorskiego Pucharu Dogtrekkingu.

W zawodach może wziąć udział każda osoba w dobrym stanie zdrowia z maksymalnie dwoma psami. W przypadku osób poniżej 16. roku życia wymagana jest jednak obecność rodziców lub opiekunów prawnych. Ponadto, psy muszą być na smyczy lub szelkach. Najlepiej, aby były one amortyzowane i zamocowane do pasa biodrowego.

Same zawody Pomorskiego Pucharu Dogtrekkingu polegają na dotarciu z punktu startowego do mety, zaliczając przy okazji punkty kontrolne. Punkty te mogą być sprytnie poukrywane tak, aby utrudnić ich odnalezienie i urozmaicić zabawę. Wszystkie jednak oznaczone są w sposób pozwalający na ich identyfikację. Na trasie możemy spotkać również punkty stowarzyszone, których zadaniem jest zmylenie nas i utrudnienie odnalezienia tych właściwych. Dlatego też bardzo ważne jest posiadanie mapy oraz umiejętność jej czytania, dzięki której możemy dotrzeć do poszczególnych punktów oraz do mety. Odnalezienie danego punktu oznacza się według określonych wcześniej zasad. Może to być wpisanie się na specjalną listę, odbicie perforatora, zeskanowanie chipu lub pobranie naklejki.
Uczestnicy dostają za znalezione punkty kontrolne punkty w klasyfikacji, dlatego też nieodnalezienie punktu kontrolnego skutkuje otrzymaniem mniejszej liczby punktów. Dzięki takiemu systemowi uczestnicy są oceniani możliwie jak najbardziej sprawiedliwie - nie sam czas pokonania trasy się liczy, ale czas połączony z odkryciem punktów kontrolnych.

Wszystkie psy biorące udział w zawodach muszą posiadać aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Niedopuszczone do zawodów są natomiast suki w ciąży i w czasie 6 tygodni po porodzie. Są to jedyne ograniczenia jeśli chodzi o stan zwierząt, jednak organizator zastrzega sobie prawo do cofnięcia ze startu psów, których stan zdrowia zostanie uznany za nieodpowiedni do tego typu aktywności. Zdrowie zwierzaków jest w tym przypadku najważniejsze, dlatego też ściśle zakazane jest zmuszanie ich do marszu w sytuacjach, kiedy nie wykazują ku temu chęci.

Jeśli połączenie wyścigów z marszem na orientację wydaje Ci się interesujące i chciałbyś tego spróbować, nic prostszego! Oczekuj zapisów na następne zawody, przygotuj swojego psiaka i poczuj ducha rywalizacji.