Czym jest dogtrekking?

Dogtrekking to nic innego jak szybki spacer lub bieg z psem. Od zwykłego spacerowania różni się tym, że zamiast tradycyjnej smyczy trzymanej w ręce, zwykle przypina się ją do pasa biodrowego. Tego typu forma spędzania czasu z psami nie tylko świetnie wpływa na kondycję fizyczną i zdrowie, ale także pomaga zacieśniać więzi nie tylko ze zwierzętami, ale także z innymi pasjonatami tego sportu. Jak zacząć?

Zaczynając przygodę z dogtrekkingiem warto pamiętać o tym, by mierzyć siły na zamiary i nie przeforsowywać siebie, a zwłaszcza psa. Tak jak w przypadku każdego treningu, dobrze jest zacząć od stopniowego wydłużania czasu spacerów, np. raz lub dwa razy w tygodniu wybrać się na długi spacer. Stopniowo możemy zwiększać częstotliwość, długość oraz tempo treningów. Szczególną uwagę warto zwrócić tutaj na możliwości i kondycję psa. Młode zwierzaki z pewnością wykażą większy entuzjazm i siłę niż te starsze, nie znaczy to jednak, że dogtrekking nie jest dla nich. Wymagają po prostu więcej czasu i łagodniejszych wędrówek.
Oprócz zwiększania długości i tempa spacerów warto zadbać o urozmaicenie terenu. Będzie to nie tylko frajda dla zwierzaka, ale także kolejny etap treningu. Lekkie pagórki i wzniesienia poprawiają kondycję oraz zwiększają wytrzymałość. Dobrze jednak pamiętać, że podłożem tras biegowych powinny być naturalne ścieżki, nigdy asfalt.
W dogtrekkingu stosuje się specjalny pas biodrowy, do którego przyczepiana jest smycz. Niektóre zawody, w tym Pomorski Puchar Dogtrekkingu, akceptują udział z tradycyjną smyczą, jednak zawsze rekomendowane jest korzystanie z szelek lub smyczy na lince amortyzującej oraz pasa. Dzięki amortyzacji pies nie odczuwa tak mocno ewentualnych szarpnięć, natomiast pas daje nam swobodę ruchów oraz odciąża kręgosłup.
Niezbędnym elementem dogtrekkingowych wędrówek jest woda - zarówno dla zwierzaka, jak i dla nas. Jej ilość należy oczywiście dostosować do długości, intensywności treningu oraz zapotrzebowania naszego i zwierzęcia. Przydatna będzie też miska, z której zwierzę będzie mogło się napić. Możemy wykorzystać zwykłą miskę dla zwierząt bądź też kupić specjalną, składaną miskę podróżną wykonaną z silikonu. Nie zajmuje ona dużo miejsca a jest bardzo poręczna. Jeśli wybieramy się na dłuższą wędrówkę lub wypada ona w porze karmienia naszego psa, należy zabrać ze sobą także odpowiednią ilość jedzenia.
Wyposażeniem opcjonalnym są buty dla psa. Przydają się one szczególnie na terenach kamienistych, o ostrym podłożu, gdzie łatwo o ewentualne zranienia łap. Wcześniej należy jednak przyzwyczaić zwierzę do noszenia tego typu ochraniaczy, dzięki czemu nie będzie ono próbowało ich ściągnąć. Zaawansowani dogtrekkingowcy mogą zainteresować się również maścią ochronną na łapy.
Jeśli chcemy brać udział w zawodach dogtrekkingowych, takich jak Pomorski Puchar Dogtrekkingu, niezbędna będzie podstawowa umiejętność czytania mapy. Zawody polegają bowiem na dotarciu ze startu do mety, po drodze czekają na nas natomiast punkty kontrolne.
Po drodze korzystamy z mapy, która prowadzi nas w kierunku mety. Osoby niedoświadczone mogą mieć problem aby kontrolować trasę, dlatego dobrze już podczas treningów poruszać się z użyciem tego typu nawigatora.

Spełniając wymienione wyżej warunki i odpowiednio się przygotowując możemy śmiało wziąć udział w zawodach dogtrekkingowych. Pomorski Puchar Dogtrekkingowy organizuje swoje zawody w taki sposób, aby nawet osoby zupełnie początkujące mogły w nich startować.