Dystanse w dogtrekkingu

Dogtrekking to sport zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Nie wymaga drogiego sprzętu i możemy zacząć go uprawiać z dnia na dzień, stopniowo powiększając swoje wyposażenie. Nawet udział w zawodach dogtrekkingowych dostępny jest niemalże dla każdego. Jest tak m.in. dzięki tworzeniu przez organizatorów zróżnicowanych dystansów.

Dystanse tworzone w ramach Pomorskiego Pucharu Dogtrekkingu nie odbiegają od tych ogólnie przyjętych dla tego sportu, a są wręcz trochę obniżone tak, aby nawet osoby o słabszej kondycji lub dzieci mogły dać sobie radę.
Zazwyczaj najkrótszy dystans wynosi od 5 do 15 kilometrów i przeznaczony jest dla osób początkujących. W zawodach na takim dystansie mogą startować wszyscy, również osoby starsze i dzieci, a także mniej sprawne psy w podeszłym wieku. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu oraz integrację z innymi miłośnikami zwierząt.
Kolejny próg to ok. 20-35 kilometrów, czyli okolice półmaratonu. Jest to dystans dla osób, które biegają lub chcą wybrać się na naprawdę długi spacer. Dla zdrowego psa jest to odległość, z którą nie powinien mieć żadnego problemu i w tym przypadku to raczej nasza kondycja jest wyznacznikiem.
40-55 km to dystans długi, podobny bardziej do maratonu. Zajmuje on zdecydowanie więcej czasu i potrzebuje odpowiedniego przygotowania zarówno ze strony człowieka, jak i zwierzęcia. Ekwipunek jaki zabieramy w tego typu wędrówkę również powinien być bardziej rozbudowany.
W Polsce raczej nie spotyka się dłuższych tras, jednak w innych krajach możemy znaleźć zawody dogtrekkingowe z dystansami nawet 100-kilometrowymi. Dodatkowo, często organizowane są one w dość ekstremalnych terenach. Jeśli chcielibyście wziąć w nich udział, warto wybrać się za czeską granicę. Tego typu konkursy są jednak przeznaczone dla zawodowców i wymagają długich przygotowań i świetnej kondycji.

Jak widać, dogtrekking naprawdę jest sportem dla każdego, zarówno dla starszych, młodszych jak i całych rodzin. Z tego powodu zachęcamy wszystkich do spróbowania swoich sił!